Make your own free website on Tripod.com
XC 2004     |     Home    Schedule   |   HC   |   LFI   |   SE   |   HA   |   U/HR   |   CC   |   SJB   |   CYM   |   JHS

JHS Championships
Sixteenth Annual Junior High School Open Cross Country Championship
Sponsored by: Delaware Sports Club


          
 Meet Director Tom Fort                     Crowd behind Dickinson HS


Start of girls race
Girls Race, 2.17 mi
#
Time
Last Name
First Name
Grade
Team
1
14:42.4
Schweizer
Courtney
8
Holy Angels
2
14:50.0
Scalia
Brittani
7
H. B  DuPont
3
14:52.7
Kibblehouse
Erika
8
Corpus Christi
4
15:15.1
Madden
Kimberly
8
Sanford
5
15:11.7
Donahue
Alyssa
8
Holy Rosary
6
15:17.9
Bottorff
Juliet
8
Independence
7
15:46.1
Brooks
Tyana
7
St. Elizabeth
8
15:50.2
Zerbe
Alex
8
Corpus Christi
9
15:54.3
Boots
Michelle
7
Holy Angels
10
16:08.1
Walsh
Cathy
7
St. Elizabeth
11
16:11.0
Brooks
Bailey
6
Red Lion Christian
12
16:13.9
Leidig
Molly
7
Corpus Christi
13
16:15.7
Carter
Annie
8
St. Mary Magdalen
14
16:17.0
Perrotti
Gabrielle
7
Ursuline
15
16:17.7
Brooking
Lauren
8
Holy Angels
16
16:21.1
Smith
Meghan
8
Holy Angels
17
16:23.6
Walker
Sarah
8
St. Elizabeth
18
16:24.1
Stroh
Erika
7
Ursuline
19
16:31.2
Maykut
Amy
7
St. Elizabeth
20
16:36.9
Howell
Morgan
7
Independence
21
16:51.3
Wehner
Christine
7
Tatnall
22
16:52.4
Gouge
Erin
6
Corpus Christi
23
16:55.7
Frydrych
Emily
6
Corpus Christi
24
17:19.4
DiLiberto
Ashley
8
Ursuline
25
17:20.2
Schweizer
Haley
4
Holy Angels
26
17:23.9
Hatkevich
Leah
6
Skyline Middle School
27
17:38.4
Avellone
Ashley
8
Corpus Christi
28
17:39.3
Keegan
Brianna
8
Corpus Christi
29
17:40.6
Vinton
Christine
7
Independence
30
17:48.8
Foreman
Shannon
5
Corpus Christi
31
17:50.8
Krakowski
Emily
5
Corpus Christi
32
17:54.4
Magerr
Carolyn
6
IHM
33
18:12.9
Riley
Erin
8
Holy Angels
34
18:23.9
Powel
Sadie
7
Tatnall
35
18:25.2
Bove
Allison
5
Red Lion Christian
36
18:27.8
Sills
Emma
6
Red Lion Christian
37
18:31.2
DePace
Kerry
6
St. Elizabeth *
38
18:37.4
Berry
Brandi
7
Holy Angels
39
18:47.7
Avallone
Nicole
6
Corpus Christi *
40
19:08.0
Laursen
Alexis
8
St. Mary Magdalen
41
19:11.2
deBussy
Christina
6
Christ the Teacher
42
19:27.4
McCaffery
Patty
8
St. Elizabeth
43
19:36.0
?
?
?
?
44
19:42.5
Zabielski
Alex
8
St. Elizabeth
45
19:58.6
Virden
Rebecca
6
St. Elizabeth
46
19:59.7
Jones
Cordelia
5
St. Elizabeth
47
20:00.0
Bleacher
Elizabeth
8
St. Elizabeth
48
20:14.3
Kruse
Meredith
5
Ursuline
49
21:09.0
Rudolphi
Megan
8
Independence
50
21:15.1
Vichich
Paige
7
Independence
51
21:47.0
Krakowski
Jenna
5
Corpus Christi
52
21:47.5
Stark
Kimberly
5
Corpus Christi
53
23:37.6
Bowden
Sarah
7
Holy Angels
54
23:50.5
Mackenzie
Sarah
8
Holy Angels

                    
Schweizer (HA), Scalia (HBD), and Kibblehouse (CC)  nearing the finish, and Madden (Sanford) in fourth.
Boys Race, 2.17 mi
#
Time
Last Name
First Name
Grade
Team
1
13:58.6
Oja
Sebastian
6
St. Edmond's
2
14:23.9
Buckley
Dillon
8
St. Edmond's
3
14:30.9
Fasullo
Andrew
8
St. Edmond's
4
14:31.5
Morrin
Gregory
8
Independence
5
14:31.8
Haley
Gabe
8
Corpus Christi
6
14:34.9
Riley
John
8
Corpus Christi
7
14:37.3
Kovalchuk
Alex
8
Independence
8
14:37.6
Muzzi
Justin
8
Corpus Christi
9
14:39.2
Jenkins
Charlie
8
St. Edmond's
10
14:48.1
Singer
Sam
8
Independence
11
14:59.0
Creekmore
J. R.
6
St. Edmond's
12
15:01.5
Zabielsky
Tommy
5
St. Elizabeth
13
15:04.0
Shockley
Charles
7
Corpus Christi
14
15:06.6
Mason
Matt
8
Holy Angels
15
15:08.2
Corsini
Connor
7
St. Mary Magdalen
16
15:13.3
Jackey
Gregory
7
Independence
17
15:14.6
Shockley
Skyler
5
Corpus Christi
18
15:18.7
Coldiron
Brett
8
St. Mary Magdalen
19
15:24.0
Kelly
Luke
7
St. Edmond's
20
15:29.2
Dudley
Patrick
7
St. Mary Magdalen
21
15:48.7
Ho
Andrew
7
Tatnall
22
15:50.7
Lewandowski
Landon
8
Corpus Christi
23
15:59.8
Simmons
Patrick
6
Corpus Christi
24
16:00.1
Squires
Ben
7
Holy Angels
25
16:00.9
Hannon
Sean
5
Corpus Christi
26
16:14.4
deBussy
Steven
4
Christ the Teacher
27
16:23.3
Ianni
Christopher
5
St. Edmond's
28
16:49.9
Greenamoyer
Tim
7
Corpus Christi
29
17:12.0
Cox
Derek
7
Independence
30
17:14.3
?
?
?
?
31
17:23.0
Coyle
Brian
5
Holy Angels
32
17:34.5
Schmidt
Ryan
8
Independence
33
17:49.1
Bogio
Bob
7
Independence
34
18:23.3
Hoffman
Jimmy
7
St. Mary Magdalen
35
19:09.0
Hannigan
Mark
8
St. Mary Magdalen
36
19:10.9
Stringham
John
7
Corpus Christi
37
19:11.4
Avena
Jarrett
7
Corpus Christi
38
19:21.1
Lopez
Gabriel
8
St. Mary Magdalen
39
19:21.9
Hatkevich
Jeremy
4
Heritage Elementary
40
20:42.3
Facciolo
Bill
6
St. Edmond's
Sebastian Oja (SEd) finishing strong (left photo), followed by Buckley (SEd) and Fasullo (SEd) (center photo);CC and Independence runners chasing (right photo).


Individual Champions
           
Courtney Schweizer (HA)                                        Sebastian Oja (SEd)


Other trophy winners, from left to right, second through fifth place.
Girls  - Scalia, Kibbelhouse, Madden, and Donahue.

Boys - Buckley, Fasullo, Morrin, and Haley.
All photos by Dick Narvaez

============================================================
 

This page last edited on 11/24/06